SKŁAD I KOMPONENTY

Funkcjonalny produkt spożywczy Nowofertil® składa się z 13 biologicznych substancji czynnych, witamin, minerałów i aminokwasów.

W jego skład wchodzą L-karnityna, L-arginina, L-glutation, koenzym Q10, cynk, miedź, witamina B6, witamina B12, witamina C, witamina D, witamina E, kwas foliowy, selen, które dają synergiczny efekt i w rezultacie działają o wiele mocniej, niż w przypadku tych substancji oddzielnie.

Jakie są składniki aktywne, które są zawarte w Novofertil.

L-karnityna

L-karnityna i acetylo-L-karnityn znajdują się w wysokich stężeniach w nadjądrze i odgrywają ważną rolę w metabolizmie i dojrzewaniu plemników. Wpływają one również na ruchliwość plemników.

L- карнитин broni komórki od aktywnych form tlenu, dzięki swoim antyoksydantom właściwościom. Te właściwości zabezpieczają  jego uczestnictwem w usunięciu toksycznego wewnątrzkomórkowego acetylo-koenzymu. A i/lub wymiany kwasów tłuszczowych w błonach. Bazując się na wiedzy o tych fundamentalnych mechanizmach,

przeprowadzono liczne badania kliniczne, w których zostały zaprezentowane efekty terapeutyczne L-karnityny w leczeniu mężczyzn o różnych form niepłodności męskiej.

Ponadto w licznych badaniach in vitro stwierdzono wzrost ruchliwości plemników pod działaniem karnityny i jej właściwości krioochronnych.

Były ustalone korelacje pomiędzy zawartością L-karnityny w nasieniu i ruchliwością plemników. Badania kliniczne wykazały, że L-karnityna poprawia parametry nasienia u mężczyzn z asteno- i oligozoospermą

L-arginina jest warunkowo niezbędnym aminokwasem, który ma szeroki zakres bioregulatornogo działania w organizmie. L-arginina może poprawić płodność u mężczyzn, którzy mają niską ruchliwość plemników. Mają wielu zgromadzonych dowodów, że spożycie L-argininy poprawia przepływ krwi do narządów płciowych.

Niewydolność krążenia jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji (ED) u mężczyzn. Stwierdzono, że głównym składnikiem wpływającym na przepływ krwi w penisie, jest tlenek azotu. Zmniejszenie zdolności komórek śródbłonka do produkcji azotu jest często główną przyczyną rozwoju ED funkcjonalnego i ekologicznego charakteru.

Jednym z możliwych sposobów eliminowania dysfunkcji śródbłonka jest zwiększona synteza azotu L-argininy. Przeprowadzono badania, które wykazały skuteczności stosowania L-argininy, gdy ED spowodowane dysfunkcją śródbłonka i stwierdzono, że zażywanie L-arginina ma pozytywny wpływ na intensywność erekcji u pacjentów z ED, o czym świadczy subiektywne oceny pacjentów.

L- glutation – to najgłówny antyoksydant naszego organizmu, co jest grające ważną rolę w obronie przeciw chorobom, toksynom, wirusom, niesprzyjającemu działaniu środowiska przyrodniczego, promieniowań i utleniającego stresu (wolni rodniki).

L- glutation, razem z uczestnictwem w urozmaiconych katabolicznych i anabolicznych, transportowych i detoksykacyjnych procesach, wyodrębnia się wśród innych łączeń jak antyoksydant bufor o niezwykle wysokiej pojemności, co wykonuje tę funkcję przy licznych chorobach u człowieka.

Nadwaga i otyłość jest czynnikiem ryzyka dla męskiej płodności, związany z brakiem równowagi stanu redoks ciało, jeden z głównych składników, z których, jak również rodzaj markera jest stan systemu glutationu. Spośród wielu elementów układu tiol dwusiarczkowej systemy największego zainteresowania nabywa redoks pary “zmniejszony – utleniony glutation» (GSH – GSSG), umieszczony we wszystkich przedziałach komórki w bardzo znaczących (milimolowym) stężeniach.

Witamina E (α-tokoferol) jest ważnym składnikiem wydzieliny gruczołu krokowego. Przy jego niedoborze ulega uszkodzeniu nabłonka kanalików nasiennych jąder. Obecnie w strukturze męskiej infantylności  z najczęstszych chorób jest żylaków powrózka nasiennego. W patogenezie niepłodności w żylakach  powrózka nasiennego (rozszerzenie żył powrózka nasiennego) odgrywa ważną rolę w układzie krążenia z niedotlenieniem tkanek. Ten ostatni, powodujące aktywację peroksydacji lipidów i glikolizy i obniżoną aktywność układu przeciwutleniacza, prowadzi do uszkodzenia nabłonka spermatogennogo, restrukturyzacji steroidogenezy, odwracalne zmniejszenie ruchliwości gamet, zmiany strukturalne i ich reakcje akrosomalnej. To narzuca konieczność przeznaczenia pacjentom wraz z innymi przeciwutleniaczami — tradycyjne witaminy E i C.

Witamina E jest uniwersalnym obrońcą błony komórkowej przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Mieści się on w miejscu na membranie, co uniemożliwia kontakt tlenu z nienasyconymi błonami lipidów (tworzenie kompleksów hydrofobowych). To chroni je przed zniszczeniem nadtlenku biomembran. Antyoksydanty właściwości tokoferolu   uwarunkowane również zdolnością ruchliwego gydroksyla hromanowego jądra jego molekuły bezpośrednio współdziałać z wolnymi radykałami tlenu (О2·, HO·, НО2·), wolnymi radykałami nienasyconych tłustych kwasów (RO·, RO2·) i nadtlenkami tłustych kwasów.

Tokoferol jest nie tylko bogaty, ale również aktigipoksantom, ze względu na jego zdolność do stabilizacji błony mitochondriów i oszczędzanie tlenu przez komórki. Pod jego wpływem syntezy występuje następujące białka: kolagenu, tkanki podskórnej i kości, kurczliwych białek w szkieletowych, gładkich mięśni sercowych białek, błon śluzowych i łożysko, aktywności enzymów wątrobowych, CPK, wazopressinazy i gonadotropnych hormonów.

Wspólnie z witaminą Е w organizmie działa i askorbinowy kwas (witamina С), zdolny stwarzać utleniano-wznawianą parę askorbinowy kwas/degydroaskorbinowy kwas. Prawdopodobnie, na granicy rozdziału lipidy/wodna faza askorbinowy kwas zabezpiecza obronę tokoferola czy ponawia jego utlenioną formę po ataku wolnych radykałów. Poza tym, witamina С może zapobiegać czy czynić odwracalny proces utlenienia odnowionego glutationa do jego funkcjonalnie nie aktywnej formy.

Witamina C jest składnikiem odżywczym o właściwościach przeciwutleniających, poprawia wytrysk i zwiększa ruchliwość plemników. Badania kliniczne potwierdziły możliwość regulacji niektórych parametrów nasienia, w idiopatycznej niepłodności u mężczyzn z zastosowaniem wysokich dawek witaminy C.

Koenzym Q10 jest szeroko stosowany w stanach patologicznych, w tym zaburzeń reprodukcji. Koenzym Q10 jest zdefiniowany w dobrze mierzalnych stężeniach w osoczu nasienia, gdzie ma ważne funkcje metaboliczne i przeciwutleniające. Wykazano, że poziom koenzymu Q10 jest skorelowana z markerów stresu oksydacyjnego plemników.

Gdy niepłodność samoistna u mężczyzn jest przyspieszenie procesu rodnikowej reakcji utleniania i hamowanie aktywności enzymatycznej i enzymatyczne ogniwo obrony antyoksydacyjnej w ejakulacie. Przyjmowanie koenzymu Q10 w dziennej dawce 60 mg przez 3 miesiące towarzyszy poprawą parametrów nasienia, wzrost pojemności antyoksydacyjnej nasiennego pro- inormalizacją osocza oraz procesów antyoksydacyjnych.

Liczne badania kliniczne są podstawą dla stosowania Q10 w leczeniu niepłodności idiopatycznej, w tym stosowane  techniki wspomaganego rozrodu.

Cynk. Z literatury wiadomo, że poziomy cynku w dojrzałych gruczołów nasiennych i gruczołu krokowym jest znacznie wyższa, niż w jakimkolwiek innym organie ciała. Wykazano również znacznie wyższą zawartość cynku w nasieniu, w porównaniu z surowicą krwi.

Cynk jest niezbędny do wzrostu, okresu dojrzewania i reprodukcji, jak również wymiany kwasów nukleinowych. Wyniki badania potwierdzają znaczenie cynku jako czynnika spermatogenezy i regulatora poziomu testosteronu u niepłodnych mężczyzn.

Dodanie cynku do eakulaty niepłodnych mężczyzn prowadzi do hamowania syntezy anionu ponadtlenkowego. Zgodnie z literaturą, trzy miesięczny kurs zażywania preparatów antyoksydacyjnych (tokoferol, kwasu askorbinowego i kwasu foliowego),  a także siarczan cynku, które modulują aktywność enzymów glutation układem antyutleniacza i ATFazy transportu zmniejsza ilości związków nadtlenkowych (1,2-krotnie) i wzrost aktywności przeciwutleniającej systemu plemników glutationu (1.4-1.9 krotnie) w ekskretorno- toksyczną formę niepłodności. To przejawia znaczną poprawę plemników cech morfologicznych i funkcjonalnych – zwiększenie mobilności oraz zmniejszyć liczbę form patologicznych.

Poza tym, cynk jest ważnym czynnikiem normalnego funkcjonowania gruczołu krokowego i płciowego systemu na ogół. Fizjologiczna rola cynku, co mieści się w sekrecie gruczołu krokowego, polega na realizacji mechanizmów separacji główki i ogona spermatozoidów, a także zdolności chromatyny do dekondensaciji.Również cynk jest potrzebny dla dojrzewania specyficznych immunowych komórek i wyrabiania przeciwzapalnych cytokin.

Miedź jest normalnym składnikiem nasienia i strukturalnym składnikiem środkowej części ogony plemników, jest obecny w nasieniu. Mierząc poziom miedzi w różnych porcjach ejakulatu, naukowcy odkryli, że poziom miedzi był znacznie wyższy w pierwszych porcjach i poniżej w drugiej połowie. Oznacza to, że miedź wyróżnia się z wszystkich części narządów płciowych, chociaż głównym jej źródłem są nasienne gruczoły. Badania wykazały, że w normozoospermie i azoospermia zawartości mikroelementów w surowicy w następujący numer malejącej: Zn > Cu > Cd > Se). Stosunek ten zmieniony w oligozoospermie następująco: Zn > Cu > Se > Cd) który potwierdza znaczenie DOE-widma w kształtowaniu jakości nasienia.

Stwierdzono istotną dodatnią korelację między stężeniem miedzi w objętości płynu nasiennego i spermy. Miedź najwyraźniej odgrywa pośrednią rolę w męskiej niepłodności z powodu zwiększenia lub zmniejszenia biodostępności innych elementów, które w ten sposób mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na męską płodność.

Witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny) uczestniczy w przemianach aminokwasów (budulec białek), a także w funkcjonowaniu praktycznie wszystkich ważnych dla organizmu enzymów (które są białkami).

Uważa się, że witamina B6 jest również ważny zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, ponieważ bierze udział w regulacji poziomu męskich i żeńskich hormonów płciowych, wpływa korzystnie na dojrzewanie plemników.

Ale teraz jest jasne, że ten witamin, który jest zaangażowany w wiele procesów jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego człowieka.

Witamina B6 zwiększa ruchliwość plemników oraz ich zdolność do przenikania do komórki jajowej.

Chlorowodorek pirydoksyny jako koenzym bierze udział w metabolizmie białek, węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Witamina B6 odnosi się do najważniejszych rozpuszczalny w wodzie witamin, ponieważ także uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników i wielu enzymów, wpływa neuro-, kardio – i gepatotropne, a także gemopoetyckie działanie. Ponadto, pirydoksyna, zapewniając przemiany tryptofanu w niacyna (syn. – kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego, witamina B3), przyczynia się do uzupełniania zapasów energetycznych, utrzymania zdrowia skóry, przewodu pokarmowego, układu odpornościowego.

Kwas foliowy (witamina B9) nie jest syntetyzowany w organizmie człowieka i wymaga stałego uzupełniania. Kwas foliowy może sprawować funkcji enzymu pomocniczego, tym samym działając jako katalizator procesów metabolicznych w organizmie. Fakt, że kwas foliowy jest niezbędny dla organizmu potwierdzona to przez fakt, że w jego niedoboru u ludzi może pojawić się poważna postać anemii.

Kwas foliowy bierze udział w produkcji DNA i RNA, tworzeniu materiału genetycznego organizmu. Większość badań świadczą o tym, że kwas foliowy podczas planowania ciąży przyczynia się do prawidłowego powstawania i dalszego rozwoju płodu.

Najczęściej kwas foliowy dla mężczyzn jest używany ze względu na problemy z zapłodnieniem. W niektórych przypadkach plemniki męskie zawierają niepoprawny zestaw chromosomów. Jednak badania wykazały, że nawet u całkowicie zdrowych mężczyzn, istnieje pewien procent wadliwych plemników, które mogą powodować bezpłodność. Spożycie kwasu foliowego (Witamina B9) pomaga zmniejszyć liczbę plemników z nieprawidłową liczbą chromosomów. Kwas foliowy w połączeniu z witamin B6 i B12 w leczeniu niepłodności jest jednym z głównych pomocników.

Kwas foliowy dla mężczyzn może być uzupełniony o przyjmowanie witaminy E, która stymuluje produkcję nasienia, zwiększając jej ilość. W ten sposób kwas foliowy i witaminę E, które wielokrotnie zwiększają możliwość zapłodnienia.

Selen. Niedobór selenu jest jedną z przyczyn niepłodności męskiej. Naukowcy odkryli, że selen jest częścią białka, które uniemożliwiają szybkie zniszczenie nasienia.

W 1996 roku prasa opublikował szczegółowy przegląd wpływu selenu na płodność u ludzi. Wykazano, że selen wywiera znaczący wpływ na funkcję plemników. To jest po prostu niezbędne dla prawidłowego rozwoju plemników. Tak że odpowiednie spożycie selenu w organizmie z jedzeniem jest niezbędne dla stanu optymalne płodność. Jednocześnie podkreśla się, że zarówno niedostateczne jak i nadmierne spożycie selenu w organizmie wywiera negatywny wpływ na ilość plemników i ich ruchliwość (bo nawet w normalnej ilości plemników w jednostce objętości nasienia, ale w przypadku nieprawidłowej ich ruchliwością zapłodnienia komórki jajowej zwykle się nie dzieje). Jeśli selen wchodzi w niewystarczającej ilości  do spermy przez dłuższy czas, to u mężczyzn rozwija się przewlekła niepłodność. W związku z tym eksperci zalecają mężczyznom z niepełnowartościowymi generatywnymi komórkami brać lecznicze i profilaktyczne suplementy selenu w dawkach od 50 do 200 mcg dziennie (według uznania lekarza prowadzącego).

Selen i ma działanie przeciwzapalne na ciele, w tym narządów płciowych i tkanek. Ten pierwiastek śladowy odgrywa dobrą rolę w utrzymaniu funkcji gruczołu krokowego, który jest organem (drugie serce mężczyzn) przyczynia się do normalnego przebiegu funkcji seksualnych. Selen poprawia działanie układu immunologicznego, które jest ważne dla płodności.

Witamina D (kalceferol). Do niedawna niedobór witaminy D nie był spostrzegany jako stan, zwiększająca prawdopodobieństwo wystąpienia niepłodności. Dziś wykryto związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D i zmniejszenie ruchliwości i ilości morfologicznie normalnych form plemników. Niedobór witaminy D jest jednym z powodów hipogonadyzmu u mężczyzn.  Ponadto niski poziom witaminy D powoduje zahamowanie spermatogenezy i stosunek pofragmentowane DNA plemników wzrasta do 75% (fragmentacji DNA plemnika nie jest w stanie zapłodnić). W związku z tym niedobór witaminy D powinny być brane pod uwagę w leczeniu niepłodności u mężczyzn.

Witamina D w organizmie człowieka jest produkowany tylko w określonych warunkach, kiedy promienie ultrafioletowe światła słonecznego trafiają na skórę. Pewne warunki to: wysokość przesilenia nad horyzontem 450, czyste niebo, albo przezroczyste chmury, dosyć łączna ilość otwartych powierzchni skóry, poddane nasłonecznieniu co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 15 minut.

Witamina D  potencjalnie wpływa na spermatogenezę, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, wpływając na poziom testosteronu.

Celem badania było zbadanie relacji pomiędzy jakością nasienia, parametrów hormonalnych i stężeniami witaminy D wyraźnie wykazać istnienie takiego związku, okazało się, że optymalne stężenie witaminy D, pozytywnie wpływając na funkcje rozrodcze mężczyzn i obecność negatywnej relacji między nadwagą i stężeniem witaminy D.

Witamina B12 (cyjanokobalamina) – witamina ta jest przydatna do przywrócenia funkcji płodności. W przyrodzie, witamina B12 jest syntetyzowana wyłącznie przez mikroorganizmy. Powstawanie witaminę B12 od mikroflory w jelicie grubym, nie ma znaczenia, ponieważ nie zdarza się jego absorpcję.

Witamina B12 jest od dawna stosowana w leczeniu niepłodności u mężczyzn, dlatego nazywany “witaminą do wytwarzania plemników”. Badania przeprowadzone przez naukowców z Harwardskiego uniwersytetu, dowodzą, że podczas klinicznego leczenia niepłodności u mężczyzn z wstrzykiwaniem domięśniowo dużych ilości witaminy B12 u pacjentów w zasadzie polepsza się koncentracja i ruchliwość plemników, w przeciwieństwie do tych, którym witamina B12 nie podawano.

Tak więc, witamina B12 jest wymagana dla replikacji komórek i syntezy DNA, RNA, ich niedobór związany z mniejszym stężeniem i ruchliwością plemników.

W ten sposób zbilansowany skład Novofertila na organizm mężczyzny biologicznie aktywnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdolności rozrodcze i funkcje seksualne i przy kompleksowym leczeniu, prowadzą do pełnego wyzdrowienia.

Sposób użycia

Ze względu na fakt, że proces spermatogenezy jest skomplikowany i wieloskładnikowy, a także  trwa dłużej niż 2 miesiące, lek należy zażywać w ciągu 3-6 miesięcy, aby osiągnąć swój cel, a mianowicie zajście kobiety w ciąży.

Lek zaleca się zażywać dwie kapsułki dziennie w trakcie lub po jedzeniu z niewielką ilość wody.

Dawkę leku można zmniejszyć lub zwiększyć po konsultacji z lekarzem.

Dla podtrzymania zdrowia seksualnego, zaleca się zażywać jedną kapsułkę dziennie po śniadaniu przez dłuższy okres czasu. Dawkę można zwiększyć w razie potrzeby, po konsultacji ze swoim lekarzem.

Przy obniżonej potencji, a także przy nadwadze zaleca się przyjmować dwie kapsułki dziennie w ciągu trzech miesięcy, w połączeniu z innymi rodzajami leczenia i fizjoterapią .