Причини безпліддя

Що таке безпліддя?

Безпліддям страждають чоловіки і жінки в усьому світі.

Про безпліддя подружньої пари говорять, коли в дітородному віці не вдається зачати дитину при регулярному статевому житті без контрацепції протягом року.

За іншими визначеннями безплідним шлюб вважається після закінчення двох років. Якщо жінка молодше 20 років, то два роки не вважаються критичним терміном, але якщо їй за 30, то навіть річний термін повинен бути скорочений до півроку. Таким чином, висновок про безпліддя шлюбу в кожному випадку робиться індивідуально. Неможливість мати дітей негативно впливає на сімейні відносини, виникає депресія, стрес, що ще більше посилює проблему, порушуючи репродуктивні функції організму – так замикається порочне коло. Через безпліддя розпадаються тисячі шлюбів, страждають мільйони людей.

Світова статистика говорить про наступне поширення безпліддя за гендерним фактором: чисто жіночий фактор становить 30% від загального числа людей, які страждають на безпліддя, чоловічий – 30%, поєднаний – 30%, ну і 10 % випадків мають невідоме походження.

Причини безпліддя

Причинами жіночого безпліддя можуть бути:

Трубний фактор

Непрохідність або відсутність маткових (фаллопієвих) труб, в які яйцеклітина потрапляє після овуляції, і там зустрічається зі сперматозоїдами. У дистальних відділах маткових труб відбувається зустріч і злиття сперматозоїда з яйцеклітиною, тобто запліднення, в результаті якого утворюється ембріон. Ембріон рухається по трубі в порожнину матки завдяки скороченню м’язової стінки труби і віялкам, які підштовхують ембріон в матку. Непрохідність маткових труб, як правило, є результатом спайкового процесу, до якого призводить запалення труб (сальпінгіт). Іноді це результат стерилізації жінки (перев’язки або перетину маткових труб). Відсутність маткових труб спостерігається після хірургічного видалення труби, наприклад, у зв’язку з позаматковою вагітністю або гнійним процесом в ній (піосальпінкс).

Перитонеальний фактор

Спайковий процес в малому тазі є наслідком операцій, запального процесу, ендометріозу. Спайки можуть огортати яєчник або розташовуватися між трубою і яєчником, перешкоджаючи потраплянню яйцеклітини в трубу. При поєднанні трубного і перитонеального факторів говорять про трубно-перитонеальне безпліддя.

Ендокринний фактор

Гормональні порушення можуть бути наслідком патології яєчників (їх виснаження, синдром полікістозних яєчників тощо) та інших ендокринних (гіпоталамуса, гіпофіза, наднирників, щитовидної залози) і неендокринних органів (печінки, нирок та ін.) До ендокринного безпліддя можуть призводити порушення обмінних процесів, наприклад, психічний стрес. Чим би не було викликане ендокринне безпліддя, його ключовим моментом завжди є руйнування механізму овуляції (аномаляція).

Матковий фактор

Патологія або відсутність матки — органу, в якому відбувається імплантація ембріона і виношування плода. Патологія матки може бути вродженою (внутрішньоматкова перегородка, дворога матка, подвоєння матки та ін.) і надбаної (видалення або рубці на матці після операцій, міома матки, ендометрит, аденоміоз, поліпоз, гіперплазія ендометрія тощо).

Ендометріоз

Дане захворювання виражається в розростанні слизової матки (ендометрія) за її межами. Між вогнищами ендометріозу виникають спайки, які є причиною трубно-перитонеального безпліддя.

Імунологічний фактор

В цьому випадку безпліддя пов’язано з наявністю у жінки антитіл до сперматозоїдів (антиспермальних антитіл).

Генетичний фактор

Хромосомна патологія може призводити до стерильності жінки.

Психологічний фактор

Це безпліддя розглядається як результат усвідомленого або неусвідомленого небажання жінки мати дитину. Іноді це страх перед вагітністю і пологами, іноді небажання мати дитину від даного чоловіка, іноді опір змінам зовнішності, до яких може привести вагітність тощо.

У разі проблем з виникненням вагітності у жінки, потрібно звертатися до гінекологів-репродуктологів, які допоможуть встановити причину безпліддя і призначити адекватне лікування.

Не потрібно забувати про те, що і чоловічий фактор відіграє велику роль у виникненні вагітності. Тому, чоловіка повинен обстежити лікар уролог-андролог. Бажаний спільний прийом пари двома «чоловічим» і «жіночим» фахівцями для визначення загальної тактики ведення пари.

Причинами чоловічого безпліддя можуть бути:

Анатомо-фізіологічні розлади сексуальної функції: порушення анатомічної будови статевих органів чоловіка (гіпоспадія — коли зовнішній отвір сечовипускального каналу відкривається не в голівці статевого члена, а біля кореня мошонки, в результаті чого сперма не потрапляє в піхву жінки).

Розлади ерекції (еректильна дисфункція, імпотенція).

Розлади еякуляції: відсутність еякуляту, ретроградна еякуляція, яка виникає внаслідок порушеної іннервації сечостатевих органів, прийому ліків, після операцій на простаті і т.ін.

Обструктивний фактор. Це непрохідність або вроджена відсутність сім’явивідних протоків. Непрохідність найчастіше пов’язана із запальним процесом в чоловічому статевому тракті, іноді є результатом скупчення густого секрету (при генетичному захворюванні муковісцидоз або фіброкістоз) або наслідком оперативного лікування, наприклад перетину сім’явивідних протоків (вазектомія) з метою чоловічої контрацепції.

Ендокринний фактор. Ендокринні розлади (гіпер- і гіпогонадотропний гіпогонадизм, гіперпролактінемія і т.ін. ) можуть призводити до порушень сперматогенезу.

Секреторний фактор. Пошкодження сперматогенного епітелію, наприклад, в результаті опромінення, хіміотерапії, впливу токсичних речовин або високих температур, інфекції, травми мошонки, водянки яєчок, варикоцеле і т. ін. В результаті дії всіх цих факторів в яєчках знижується або припиняється вироблення сперматозоїдів. Це може бути зворотний і незворотний процес.

Генетичний фактор. Хромосомні порушення, в результаті яких сперматогенез не відбувається.

Запальний фактор. Запалення органів репродуктивної системи, включаючи захворювання, що передаються статевим шляхом.

Імунологічний фактор. Стан, коли спостерігається утворення аутоімунних антитіл проти сперматозоїдів.