PRZYCZYNY NIEPŁODNOŚCI

Co to jest niepłodność?

Niepłodności dotyka mężczyzn i kobiet na całym świecie.

O niepłodności małżeńskiej pary mówią, gdy w wieku rozrodczym nie mogą począć dziecka podczas regularnego współżycia bez antykoncepcji w ciągu roku.

Według innych definicji małżeństwo uważa się bezpłodne po upływie dwóch lat. Jeżeli kobieta ma poniżej 20 lat, dwa lata nie są uważane za kluczowy okres, ale jeśli ma powyżej 30, to nawet roczny okres powinien być skrócony do pół roku. Tak więc, wniosek o niepłodność małżeństwa w każdym przypadku odbywa się indywidualnie. Niemożność posiadania dzieci negatywnie wpływa na relacje rodzinne, pojawia się depresja, stres, co jeszcze bardziej pogłębia problem, zakłócając funkcje rozrodcze organizmu – tak zamyka się błędne koło. Z powodu niepłodności rozpadają się tysiące małżeństw, cierpią miliony ludzi.

Światowa statystyka mówi o następnej częstotliwości niepłodności według płci: tylko kobiecy factor wynosi 30 % całkowitej liczby ludzi cierpiących z powodu niepłodności, męski – 30 %, połączenie – 30 % i 10 % przypadków mają niewyjaśnione pochodzenie.

Przyczyny niepłodności:

Przyczyny kobiecej niepłodności mogą być:

  1. Rurowy factor. Niedrożność lub brak macięcych (jajowód) rur, do których komórka jajowa dostaje się po owulacji, i tam spotyka się z wielką ilością plemników. W dystalnych częściach jajowodów odbywa się spotkanie i połączenie plemnika z jajeczkiem, czyli zapłodnienie odbywa się, w wyniku którego powstaje zarodek.  Zarodek przechodzi przez rurę  maciczną w wyniku skurczu mięśni ścianki rury i rzęsek, które “ganią” zarodek do macicy. Niedrożności jajowodów, z reguły jest wynikiem zrostów, co prowadzi do stanu zapalnego rur (jajowodu). Czasami jest wynikiem żeńskiej sterylizacji (podwiązanie jajowodów lub przecięcia). Brak jajowodów obserwuje się po chirurgicznym usunięciu rur, na przykład w związku z ciążą pozamaciczną lub ropnym procesie w nich(pyosalpinx).
  2. Otrzewnowy czynnik. Zrosty w miednicy są wynikiem operacji, zapalenia, endometriozy. Zrosty mogą otoczyć jajniki lub umieścić się pomiędzy rurami i jajnikami, co zapobiega przedostawaniu się jaja do rury. Dzięki połączeniu rur oraz czynniki otrzewnej sugerują jajowodów dootrzewnowo niepłodności.
  3. Endokrynologiczny factor. Zaburzenia hormonalne mogą być wynikiem patologii jajników (ich wyczerpania, zespół policystycznych jajników, itp.) i inne zaburzenia endokrynologiczne (podwzgórza, przysadki, nadnerczy, tarczycy) i nie endokrynych narządów (wątroby, nerek itp.). Do endokrynnej niepłodności mogą doprowadzić zaburzenia procesów metabolicznych, psychiczny stres itp. Czymby nie było spowodowana endokrynna niepłodność, jej kluczowym punktem zawsze jest awaria mechanizmu owulacji (brak owulacji).
  4. Współczynnik maciczny. Patologia lub brak macicy — organu, w którym następuje implantacja zarodka i ciąża. Patologia macicy może być wrodzona (inseminacja przegroda, macica dwurożna, podwojenie macicy, itp.) i nabytą (usuwanie lub blizny na macicy po operacji, mięśniaki macicy, bolesne miesiączkowanie, adenomiozis, polipowatość, rozrost błony śluzowej macicy, itp.).
  5. Endometrioza. Choroba która jest wyrażona rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej granicy. Pomiędzy endometriozą występują zrosty, które powodują niepłodność jajowodów-otrzewnowej.
  6. Immunologiczny factor. W tym przypadku niepłodność związana z obecnością przeciwciał u kobiety do plemników (przeciwciała plemników).
  7. Czynnik genetyczny. Chromosomalna patologia może prowadzić do niepłodności kobiet.
  8. Czynnik psychologiczny. Ta niepłodność jest postrzegana jako wynik świadomej lub nieświadomej niechęci kobiet do posiadania dziecka. Czasami jest to strach przed ciążą i porodem, czasami nie chce mieć dziecka przez tego człowieka, a niekiedy na zmianę wyglądu, do których może doprowadzić ciąża, i tak dalej.
  9. W przypadku problemów z występowaniem ciąży u kobiety, trzeba odwoływać się do ginekologa androloga, który pomoże ustalić przyczynę niepłodności i przypisać odpowiednie leczenie. Nie trzeba zapominać o tym, że czynnik męski odgrywa dużą rolę w powstawaniu ciąży. Dlatego mężczyzna powinien zbadać lekarz urolog-androlog. Pożądana wspólna wizyta pary dwoma specjalistami “męskim” i “kobiecym” w celu określenia ogólnej taktyki prowadzenia pary.

Przyczynami męskiej niepłodności mogą być:

  1. Anatomiczne i fizjologiczne zaburzenia funkcji seksualnych: zaburzenia anatomiczne narządów płciowych mężczyzn (spodziectwa — kiedy zewnętrzny otwor cewki moczowej otwiera się nie w główce penisa, a u korzenia moszny, w wyniku czego nasienie dostaje się do pochwy kobiety). Zaburzenia wzwodu (zaburzenia erekcji, impotencja). Zaburzenia wytrysku: brak wytrysku, wytrysk wsteczny, która powstaje w wyniku zaburzenia unerwienia moczowo-płciowego, przyjmowania leków, po operacji prostaty itp.
  2. Obstrukcyjny czynnik. To przeszkoda lub wrodzony brak nasieniowodów. Przeszkoda jest najczęściej związane z zapaleniem w męskim układzie rozrodczym, czasem w wyniku gromadzenia się gęstej wydzieliny (z chorobą genetyczną mukowiscydozy lub chorobą dysplazji sutka) lub w wyniku operacji, takich jak przecięcia nasieniowodów (wazektomii) w celu antykoncepcji u mężczyzn.
  3. Czynnik hormonalny. Zaburzenia endokrynologiczne (hiper- i hipogonadyzm hipo-gonadizm, hiperprolaktynemia, itd.) może prowadzić do zaburzenia spermatogenezy.
  4. Wydzielniczy czynnik. Nasieniowodów uszkodzenie nabłonka, na prykład, poprzez napromienianie, chemioterapię, narażenia na działanie substancji toksycznych i wysokich temperaturach, zakażenie, uraz moszny, jądra, wodniak żylaków, i t.d. W wyniku tych czynników w jądrach zmniejsza się lub zatrzymuje się produkcja plemników. To może być odwracalne i nieodwracalne.
  5. Czynnik genetyczny. Chromosomalna nieprawidłowoś, która doprowadziła do wystąpienia spermatogenezy.
  6. Czynnik zapalny. Zapalenie układu rozrodczego, w tym zakażenia drogą płciową
  7. Immunologiczny czynnik. Stan, w którym obserwuje się powstawanie chorób autoimmunologicznych przeciwciał przeciwko plemników.