Дослідження

ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС

НМУ ім. А.А. Богомольця

ASL of the province of Novara, Italy

Клініка «Андроцентр»

Медичні аспекти здоров’я чоловіка, № 3 (22) ’ 2016

Резюме

До 75% випадків чоловічого безпліддя на сьогоднішній день не мають встановленої і науково доведеної етіології. Зростає роль оксидативного стресу, що призводить до порушення цілісності ДНК ядра і рухливості сперматозоїдів, як пояснення причин розвитку чоловічого безпліддя. У даній роботі проводиться оцінка клінічної ефективності антиоксидантної і метаболічної терапії препаратом «Новофертил®». Результати показують значне поліпшення параметрів спермограми і потенціалу фертильності чоловіків.

Мета дослідження

Полягає у вивченні динаміки змін показників спермограми при лікуванні ідіопатичного чоловічого безпліддя препаратом «Новофертил».

Матеріали і методи

У процесі виконання даного дослідження були проаналізовані зразки сперми 62 чоловіків, які консультувалися з приводу безпліддя в Науково-практичному центрі профілактичної та клінічної медицини, що є клінічною базою кафедри урології НМУ імені А.А. Богомольця (Україна), клініці «Андроцентр» (Україна) і госпіталі м. Новара (Італія). Всі пацієнти репродуктивного віку (від 26 до 38 років) і мають історію безпліддя в парі протягом ≥ 1 року. Пацієнти впродовж 12-ти тижнів отримували препарат «Новофертил®» ( Salix, Італія) по 1 капсулі двічі на добу.

Висновки

  1. Терапія комплексом антиоксидантів і метаболітів препарату «Новофертил®» призводить до поліпшення кількісних (концентрація сперматозоїдів зросла більш ніж вдвічі) і якісних (приблизно на третину збільшилися показники прогресивної рухливості і нормальної морфології параметрів спермограми.
  2. Мінімальний курс застосування препарату «Новофертил®» становить 3 місяці, покриває термін повного циклу сперматогенезу, дає статистично значуще поліпшення показників фертильності чоловіків і найімовірніше сприяє настанню вагітності у партнерок пацієнтів. При відсутності клінічного ефекту лікування слід продовжувати.
  3. Терапія препаратом «Новофертил®» рекомендована пацієнтам з ідіопатичним безпліддям, високим рівнем фрагментації ДНК, оліго-, астено і тератозооспермією, або при поєднанні вищезазначених станів, а також при підготовці до циклів ДРТ в якості монотерапії і в поєднанні з іншими засобами, що поліпшують потенціал фертильності чоловіків.

 

ПРОБЛЕМИ ІДІОПАТИЧНОГО ЧОЛОВІЧОГО БЕЗПЛІДДЯ

Горпінченко І.І., Нуріманов К.Р., Порошина Т.В., Савченко В.С., Дранник Г.Н.

ДУ «Інститут урології НАМН України»

Журнал «Здоров’я чоловіка»

Травень 2016, № 1 (56), стор. 133-137

Мета дослідження

 

Оцінити зв’язок показників спермограми, цитокінів ТНФ-α і ТФР-β1, антиоксидантних властивостей еякуляту при чоловічому ідіопатичному безплідді, а також динаміки стану фертильності під впливом антиоксидантних засобів.

Матеріали і методи

У дослідження були включені 32 пацієнта з ідіопатичним безпліддям у віці 18-45 років. Вивчали динаміку показників сперми (в тому числі її антиоксидантні властивості – НСТ-тест) і цитокінів еякуляту (ТНФ-α, ТФР-β1) під впливом прийому препарату «Новофертил®» протягом 6 міс. (по 1 капсулі двічі на день ).

Результати

Спостерігали статистично значуще (р < 0,05) збільшення рухливості сперматозоїдів і кількість живих сперматозоїдів, зв’язок між показниками НСТ-тесту і рухливістю сперматозоїдів, НСТ-тесту і кількістю живих сперматозоїдів. Імунологічні відхилення в динаміці не змінилися.

Висновок

Антиоксидантні засоби підтвердили ефективність при чоловічому ідіопатичному безплідді.

 

РОЛЬ ДЕФІЦИТУ ВІТАМІНА D В ЧОЛОВІЧИЙ ФЕРТИЛЬНОСТІ

  1. Waud, S. Bocca

The Jones Institute for Reproductive Medicine, Eastern Virginia Medical School, Norfolk, VA, USA

Fertility and Sterility

Лютий 2015 р., Том 103, № 2, Доповнення, стор. Е39

Тези

Дефіцит вітаміну D пов’язаний з порушеннями здоров’я. Дані Національного дослідницького опитування про здоров’я і харчування 2001-2004 років демонструють, що майже 75% американців мають брак вітаміну D. Крім підтримки здоров’я кісток, вітамін D також бере участь в диференціюванні клітин і пригніченні росту клітин. Дослідження чоловічих статевих шляхів виявило наявність рецептора вітаміну D, що передбачає його важливість в сперматогенезі. Деякі опубліковані на сьогоднішній день дослідження розглядають можливий зв’язок між дефіцитом вітаміну D і чоловічим безпліддям.

ПРИЙОМ МІКРОНУТРІЄНТІВ ПОВ’ЯЗАНИЙ ІЗ ПОЛІПШЕННЯМ ЯКОСТІ ДНК СПЕРМИ У ЛІТНІХ ЧОЛОВІКІВ

Thomas E. Schmid, Ph.D., Brenda Eskenazi, Ph.D., Francesco Marchetti, Ph.D., Suzanne Young, M.P.H., Rosana H. Weldon, Ph.D., Adolf Baumgartner, Ph.D., Diana Anderson, Ph.D., Andrew J. Wyrobek, Ph.D.

Fertility and Sterility

Листопад 2012 Том 98, № 5, стор. 1130-1137.е1

Мета дослідження

Дослідити вплив факторів способу життя, таких як підвищений прийом мікронутрієнтів, на зниження ризику пошкодження ДНК сперматозоїдів і визначити, чи приносить прийом мікронутрієнтів більше користі старшим чоловікам, в порівнянні з молодими.

Дизайн дослідження

Перехресне дослідження з поділом на вікові групи.

Місце проведення

Національна лабораторія і Університет Каліфорнії

Пацієнти

Доклінічна група з 80 чоловіків віком від 22 до 80 років, які не мають проблем з фертильністю.

Основні критерії оцінки

Пошкодження ДНК сперми діагностувалися шляхом лужного і нейтрального електрофорезу ДНК (тобто методом ДНК-комет сперматозоїдів).

Результати

Соціально-демографічні умови, професійна шкідливість, анамнез і звички були визначені за допомогою анкети. Середнє денне споживання мікронутрієнтів (вітамін С, вітамін Е, бета-каротин, цинк і фолієва кислота) з їжею і добавками було визначено за допомогою модифікованого опитувальника частоти споживання різних харчових продуктів (Food Frequency Questionnaire, FFQ), що складається з 100 пунктів. У чоловіків, які споживають найбільшу кількість вітаміну С, було відзначено на 16% менше пошкоджень ДНК сперматозоїдів (лужний варіант методу ДНК-комет сперматозоїдів), ніж у чоловіків з найменшим споживанням, подібні висновки були зроблені для вітаміну Е, фолієвої кислоти і цинку (але не для бета-каротину). У старших чоловіків ( > 44 років ) з найбільшим споживанням вітаміну С пошкоджень ДНК сперматозоїдів було на 20% менше, ніж у старших чоловіків з найменшим його споживанням, подібні висновки зроблені також для вітаміну Е і цинку. У старших чоловіків з найбільшим споживанням цих мікронутрієнтів відзначений рівень пошкодження ДНК сперматозоїдів, подібний до того, що і у молодих чоловіків. Проте, підвищення споживання зазначених мікронутрієнтів молодими чоловіками (< 44 років) не принесло користі.

Висновки

Чоловіки, зокрема старші, які споживають з їжею і добавками більшу кількість певних мікронутрієнтів і антиоксидантів (вітамін С, вітамін Е і фолієва кислота), можуть виробляти сперму з меншими ушкодженнями ДНК. Виникає більш широке питання про вплив факторів способу життя, таких як підвищення прийому антиоксидантів і мікронутрієнтів, в захисті соматичних і стовбурових клітин від вікових геномних порушень.

РОЛЬ СЕЛЕНА В ЗДОРОВ’Ї РЕПРОДУКТИВНОЇ СИСТЕМИ

Hiten D. Mistry, PhD, Fiona Broughton Pipkin, DPhil, FRCOG ad eundem, Christopher W.G. Redman, MD, FCRP, FRCOG, Lucilla Poston, PhD, FRCOG ad eundem

American Journal of Obstetrics Gynecology

Січень 2012 Том 206, № 1, стор. 21-30

 

Селен є життєво важливим мікроелементом для існування і здоров’я людини. Нові дані свідчать про те, що цей мінерал відіграє важливу роль в нормальному зростанні і розмноженні тварин і людини, а прийом селену в якості харчової добавки рекомендується, як частина політики охорони здоров’я в географічних районах з гострим дефіцитом селену в ґрунті. У цьому огляді розглядаються біологічні функції селену і подальший аналіз зв’язку між рівнем селену і здоров’ям репродуктивної системи. У багатьох країнах вживають набагато менше селену, ніж рекомендовано і його недостатньо для підтримки максимальної експресії селеноензимів. У багатьох публікаціях дефіцит селену розглядається як одна з причин розвитку деяких захворювань статевих органів і акушерсько-гінекологічних ускладнень, в тому числі чоловічого і жіночого безпліддя, викиднів, прееклампсії, затримки росту плода, передчасних пологів, гестаційного діабету і холестазу вагітних.

ДОДАТКОВИЙ ПРИЙОМ МІКРОНУТРІЄНТІВ СПРИЯЄ ПОЛІПШЕННЮ ЯКОСТІ СПЕРМИ

Martin Imhof, Jakob Lackner, Markus Lipovac, Peter Chedraui, Claus Riedl

European e-Journal of Clinical Nutrition and Metabolism

Лютий 2012 Том 7, № 1, стор. Е50-Е53

Передумови і цілі дослідження

Близько 50% випадків чоловічого безпліддя є ідіопатичними, також на сьогоднішній день все ще не існує перевіреного лікування. Ми оцінили вплив прийому безрецептурного нутрицевтика, що містить вісім мікронутрієнтів, на якість сперми у чоловіків з ідіопатичної субфертильністю.

Методи дослідження

Відкрите порівняльне дослідження було проведено в Центрі Народжуваності IMI у Відні, Австрія. В цілому 132 субфертильним чоловікам (основна група), запрошеним для участі, було запропоновано приймати по дві капсули активної речовини кожен день протягом трьох місяців в період між першою і наступною спермограмою. Кожна капсула містила L-картинин, L-аргінін, цинк, вітамін Е, глутатіон, селен, коензім Q10 і фолієву кислоту. Контрольною групою були 73 субфертильних чоловіка, які не отримували активного лікування. Стан сперми оцінювався, головним чином, за допомогою стандартизованої спермограми.

Результати дослідження

Всі параметри, які оцінюються за допомогою спермограми, значно підвищилися за 3 місяці лікування активною речовиною. Середній обсяг еякуляту, щільність сперматозоїдів, їх рухливість (поступальна і загальна) і рівень нормальної морфології зросли на 33,3%, 215,5%, 83,1%, 36,4% і 23,0% відповідно. В основній групі ці інкременти були значно вищими від тих, що спостерігалися в контрольній групі. В учасників основної групи не було відзначено побічних ефектів і зареєстровано всього 34 випадки вагітності в наступні 6 місяців спостереження, в той час як в контрольній групі було зареєстровано 11 випадків вагітності.

Висновок

У субфертільних чоловіків, які пройшли лікування активним мікронутрієнтом, значно покращилася спермограма, що призвело до вагітностей без будь-яких побічних ефектів.

 

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ФОЛІЄВОЇ КИСЛОТИ В СІМ’ЯНІЙ РІДИНІ ПОВ’ЯЗАНИЙ ІЗ ПІДВИЩЕНИМ ПОШКОДЖЕННЯМ ДНК СПЕРМАТОЗОІДІВ

 

Jolanda C. Boxmeer, M.D., Marij Smit, M.D., Elaine Utomo, M.D., Johannes C. Romijn, Ph.D., Marinus J.C. Eijkemans, Ph.D., Jan Lindemans, Ph.D., Joop S.E. Laven, Ph.D., Nick S. Macklon, Ph.D., Eric A.P. Steegers, Ph.D., Regine P.M. Steegers-Theunissen, Ph.D.

Fertility and Sterility

Серпень 2009 Том 92, № 2, Стор. 548-556

Мета дослідження

Визначити зв’язок між рівнем вітаміну В, гомоцистеїну, параметрами сперми і ушкодженнями ДНК сперми.

Дизайн дослідження

Дослідження за даними спостережень.

Місце проведення

Спеціалізована клініка репродуктивної медицини, Нідерланди

Пацієнти

Двісті п’ятдесят одна людина, загалом в парах, які здійснювали екстракорпоральне запліднення (ЕКО) або інтрацитоплазматичну ін’єкцію сперматозоїда (ІКСІ), а також підгрупи, що складалися з 70 фертильних і 63 субфертильних чоловіків, визначених відповідно до концентрації сперматозоїдів і доведеної фертильності.

Головні критерії оцінки

Індекс фрагментації ДНК (DNA fragmentation index, DFI) в якості маркера ушкоджень ДНК сперматозоїдів визначається за допомогою структури хроматину сперматозоїдів (sperm chromatin structure assay, SCSA), параметри сперми оцінюються згідно з принципами Всесвітньої організації охорони здоров’я; концентрації гомоцистеїну, фолієвої кислоти і піридоксину визначаються в сім’яній рідині та в крові.

Результати

У загальній групі з фертильних і субфертильних чоловіків усі біомаркери в крові статистично значно корелювали з біомаркерами в сім’яній рідині. Ніякого співвідношення між біомаркерами в крові і параметрами сперми знайдено не було. У сім’яній рідині як гомоцистеїн, так і кабаламін позитивно корелювали з кількістю сперматозоїдів. Рівні фолієвої кислоти, кобаламіну і піридоксину зворотньо корелювали з об’ємом еякуляту. У фертильних чоловіків рівень фолієвої кислоти в сім’яній рідині зворотньо корелював із індексом фрагментації ДНК.

Висновки

Наше дослідження підкреслює важливість рівня вітаміну В у сперматогенезі людини. Ми виявили, що низька концентрація фолієвої кислоти в сім’яній рідині в підгрупі субфертильних чоловіків пов’язана з підвищеним рівнем пошкоджень ДНК сперматозоїдів. Це може означати, що низька концентрація фолієвої кислоти в мікросередовищі сперматозоїдів згубно впливає на стабільність ДНК сперматозоїдів. Висока концентрація сперматозоїдів з пошкодженою ДНК може бути пов’язана з їх поганою рухливістю і морфологією.

 

РІВЕНЬ ЦИНКУ В СІМ’ЯНІЙ РІДИНІ ПОВ’ЯЗАНО З ЯКІСТЮ СПЕРМИ У ФЕРТИЛЬНИХ І БЕЗПЛІДНИХ ЧОЛОВІКІВ

Abasalt Hosseinzadeh Colagar, Eisa Tahmasbpour Marzony, Mohammad Javad Chaichi

Nutrition Research

Лютий 2009 Том 29, № 2, стор. 82-88

Реферат

Цинк має антиоксидантні властивості і відіграє важливу роль в знешкодженні активних форм кисню. Ми припустили, що при відсутності цинку підвищується можливість окисного пошкодження, що спричиняє низьку якість сперми. Отже, вимір рівня цинку в сім’яній рідині чоловіків, які страждають субфертильністю або ідіопатичним безпліддям, є необхідним і може бути корисним для оцінки фертильності. Основна мета даного дослідження полягала в оцінці відносин між рівнем цинку в сім’яній рідині й якістю сперми у фертильних і безплідних чоловіків. Зразки сперми були надані фертильними (17 курців, 19 некурящих) і безплідними чоловіками (15 курців, 21 некурящий). Після спермограми шляхом атомно-абсорбційної спектрометрії були визначені концентрації цинку, магнію, кальцію, натрію і калію в сім’яній рідині. Концентрації елементів в сім’яній рідині пацієнтів усіх груп зростали відповідно: натрій > калій > кальцій > цинк > магній. У фертильних пацієнтів, що палять і некурящих, спостерігався значно вищий рівень цинку, ніж у безплідних (P < 0,001).  У сім’яній рідині пацієнтів-курців спостерігався нижчий рівень цинку, ніж у некурящих. Рівень цинку в сім’яній рідині у фертильних і безплідних (курців і некурящих) пацієнтів значно корелює з кількістю сперматозоїдів (P < 0,01) і їх нормальною морфологією (P < 0,0000). Була відзначена значна позитивна кореляція між рівнями цинку і кальцію (P < 0,01), а також калію (P < 0,01) у всіх зразках.  На закінчення, харчування з низьким вмістом цинку може бути важливим фактором ризику низької якості сперми та ідіопатичного чоловічого безпліддя.

 

ВПЛИВ ФОЛІЄВОЇ КИСЛОТИ І СУЛЬФАТУ ЦИНКУ НА ЧОЛОВІЧНУ СУБФЕРТИЛЬНІСТЬ: ПОДВІЙНЕ СЛІПЕ РАНДОМІЗОВАНЕ ПЛАЦЕБО-КОНТРОЛЬОВАНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Wai Yee Wong, M.D, Ph.D., Hans M.W.M Merkus, M.D., Ph.D., Chris M.G Thomas, Ph.D., Roelof Menkveld, Ph.D., Gerhard A Zielhuis, Ph.D., Régine P.M Steegers-Theunissen, M.D., Ph.D.

Fertility and Sterility

Березень 2002 Том 77, Випуск 3, стор. 491-498

Мета дослідження

Вивчити вплив лікування фолієвою кислотою і сульфатом цинку на параметри сперми у фертильних і субфертильних чоловіків

Дизайн дослідження

Подвійне сліпе плацебо-контрольоване експериментальне дослідження.

Місце проведення

Дві амбулаторних клініки репродуктивної медицини і вісім акушерських стаціонарів у Нідерландах.

 

Учасники

108 фертильних і 103 субфертільних чоловіка.

Експерименти

Протягом 26 тижнів учасники обох груп отримували одне з чотирьох лікувань, обране випадковим чином: фолієва кислота і плацебо, сульфат цинку і плацебо, сульфат цинку і фолієва кислота або два плацебо. Денна доза фолієвої кислоти становила 5 мг, денна доза сульфату цинку – 66 мг.

Основні критерії оцінки

До і після лікування, були отримані стандартизована спермограма і зразок крові для визначення концентрації сперматозоїдів, їх рухливості і морфології згідно з принципами Всесвітньої організації охорони здоров’я, а також рівні фолієвої кислоти і цинку в крові. Результати всіх чотирьох експериментів оцінювалися окремо для субфертильних і фертильних чоловіків.

Результати

У субфертильних чоловіків спостерігалося значне – на 74% – збільшення загальної кількості нормальних сперматозоїдів і невелике – 4% – зменшення кількості ненормальних сперматозоїдів. Схожа тенденція спостерігалася і у фертильних чоловіків. Попередні концентрації фолієвої кислоти і цинку в крові та сім’яній рідині фертильних і субфертильних чоловіків мали незначні відмінності.

Висновки

Загальна кількість нормальних сперматозоїдів після комбінованого лікування сульфатом цинку і фолієвою кислотою збільшується як у субфертильних, так і у фертильних чоловіків. Незважаючи на те, що корисний вплив сульфату цинку і фолієвої кислоти на фертильність ще належить встановити, цей висновок відкриває нові можливості для подальших досліджень і лікування безпліддя, а також може вплинути на охорону здоров’я.

АНТИОКСИДАНТНА ТЕРАПІЯ ПАЦІЄНТІВ З ЕКСКРЕТОРНО-ТОКСИЧНИМ БЕЗПЛІДДЯМ ПРИ ХРОНІЧНОМУ АБАКТЕРІАЛЬНОМУ ПРОСТАТИТІ

Нуріманов К.Р., Савченко В.С., Порошина Т.В., Недогонова Е.А., Дранник Г.Н.

ДУ «Інститут урології ім. акад. О.Ф. Возіанова НАМН України»

Журнал «Здоров’я чоловіка» Грудень 2016, № 4 (59), стор. 95-98

Хронічний абактеріальний простатит – складне і поширене захворювання, підвищення ефективності лікування якого є завданням сучасної андрології.

Мета дослідження

Вивчити зміни симптоматики простатиту, коморбідних психічних порушень і субфертильності під впливом комбінованого лікування.

Матеріали і методи

У дослідженні взяли участь 32 пацієнта з хронічним абактеріальним простатитом у віці від 18 до 45 років.

Для оцінки симптомів хронічного простатиту використовували анкету NIH CPSI. Психологічні симптоми вивчали за допомогою Госпітальної шкали тривоги та депресії. Концентрації цитокінів в еякуляті визначали імуноферментним методом. Пацієнти отримували ректальну електростимуляцію (10 сеансів через день, два курси з інтервалом 6 тижнів) і функціональний харчовий продукт «Новофертил®» (по 1 капсулі двічі на день впродовж трьох місяців).

Результати

Під впливом лікування спостерігалося значне зменшення симптомів хронічного простатиту, тривоги і депресії, статистично значуще (р < 0,05) зменшення концентрації ІЛ-1b і збільшення концентрації ТФР-b1 в еякуляті. Збільшилися загальна кількість сперматозоїдів, зміст рухомих, живих і морфологічно нормальних сперматозоїдів.

Висновок

Комбінація фізіотерапії і антиоксидантного комплексу «Новофертил®»  ефективна в лікуванні пацієнтів з екскреторно-токсичним безпліддям при хронічному абактеріальному простатиті.